Ładowanie akumulatora to zadanie szczególnie często wykonywane w okresie zimowym. Wówczas, akumulatory pracują z ograniczoną mocą, a często tracą ją zupełnie. Gdy rano Twój pojazd nie chce odpalić, konieczne może okazać się właśnie podładowanie akumulatora. Jego rozładowaniu sprzyja często jeżdżenie na krótki dystans, czyli typowa jazda po mieście, jak również pozostawione na noc włączone światła.
Prostowniki – skuteczne wsparcie w ładowaniu akumulatorów
Do przeprowadzenia ładowania akumulatora stosuje się specjalne prostowniki. Oczywiście, należy zawsze wybierać prostownik odpowiadający na typ i parametry pracy akumulatora. Ładowanie zaleca się wykonywać w garażu lub w innym miejscu osłoniętym i dobrze wentylowanym. Przed podpięciem prostownika należy sprawdzić stan akumulatora, upewniając się, że nie jest on uszkodzony. W trakcie ładowania silnik samochodu powinien być unieruchomiony, a kluczyki wyciągnięte ze stacyjki.
Przeprowadzenie ładowania wymaga wymontowania akumulatora z pojazdu, odłączając najpierw minus, a potem plus. Nie należy wykonywać tego etapu w odwrotnej kolejności. Następnie podłączamy akumulator do posiadanego prostownika, zachowując ponownie ostrożność w łączeniu plusa i minusa, czyli biegunów dodatniego i ujemnego. Kolejność jest taka, że najpierw zawsze podłączamy klamrę dodatnią, a następnie ujemną.
Następnie należy ustawić właściwe parametry ładowania, czyli natężenie i napięcie prądu akumulatora. Po tym, należy zainicjować proces ładowania, obserwując odczyty wskaźnika. Gdy osiągną one odpowiedni poziom, należy wyłączyć urządzenie i odczekać około 30 minut. Po tym czasie, można bezpiecznie odłączyć prostownik od akumulatora i umieścić go ponownie w samochodzie.
Jedynie postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta akumulatora daje gwarancję, że proces ładowania przebiegnie sprawnie i bezpiecznie, a akumulator odzyska maksymalną dostępną sprawność.
Jak zwiększyć trwałość akumulatora?
Wbrew pozorom, odpowiednio zrealizowane ładowanie może mieć wpływ na zwiększoną trwałość i spodziewaną żywotność akumulatora. Najważniejsze jest dobranie właściwego prostownika, który może mieć specjalne zabezpieczenia przeciw zwarciom, przeciążeniom oraz dodatkowe funkcje kontrolujące poziom i przebieg procesu ładowania. Osoby korzystające ze starszych urządzeń powinny regularnie nadzorować przebieg procesu ładowania, a czas jego trwania powinien zająć około 10 godzin.
Należy unikać zarówno pełnego rozładowania akumulatora, jak i kontrolować warunki, w których ładowanie jest realizowane. Najlepiej przeprowadzać ładowanie w temperaturze w przedziale 10-25 stopni C.
Warto też podkreślić, że nowoczesne akumulatory posiadają specjalne funkcje informujące o stanie naładowania oraz stopniu ich zużycia, czyli o konieczności wymiany na nowy. Kontrola stanu takiego akumulator jest szczególnie prosta, gdyż sprowadza się do obserwowania koloru kontrolki, informującej o stanie jego działania.