Jak dobrać prostownik?

Niemal każdy kierowca napotkał sytuację, w której silnik nie chce odpalić. Najczęściej spowodowane jest to niesprawnym lub rozładowanym akumulatorem, stanowiącym źródło energii elektrycznej układu napędowego. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie podładowanie akumulatora, za pomocą dedykowanego do tego prostownika. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych parametrach użytkowych prostowników oraz dostępnych kategoriach tych urządzeń. Podpowiadamy w jakim zastosowaniu sprawdzą się najlepiej oraz jakich korzyści z ich posiadania możemy się spodziewać.

Rodzaje prostowników

Najważniejszy podział prostowników opiera się na kryterium ich budowy. Pozwala podzielić prostowniki na warianty:

  • standardowe,
  • posiadające płynną regulację ładowania i pracę w buforze.

Pierwsze z nich to urządzenia o najprostszej konstrukcji, a zarazem najczęściej stosowane i najtańsze. W ich budowie znajduje się przede wszystkim transformator, brak natomiast bardziej zaawansowanych elementów i funkcji. Są wykorzystywane przede wszystkim przez odbiorców prywatnych, w obsłudze pojazdów osobowych.

Urządzenia wyposażone w płynną regulację gwarantują wyższą jakość pracy oraz dodatkowe funkcje. Przede wszystkim – zwiększają bezpieczeństwo procesu ładowania, przeciwdziałając powstawaniu przepięć, odwróceniu biegunów oraz innym niekorzystnym sytuacjom. Ponadto pozwalają na ładowanie akumulatora bez jego wyciągania z pojazdu oraz automatyczne zakończenie pracy.

Prostowniki trakcyjne stosuje się w ładowaniu akumulatorów o dużej objętości, np. w wózkach widłowych oraz innych wymagających sprzętach.

Warto też przywołać inną, nie mniej ważną klasyfikację, zgodnie z którą prostowniki dzielimy na te przeznaczone do akumulatorów ołowiowo-kwasowych oraz żelowych i AGM.

Najważniejsze parametry prostowników

Zakup prostownika dopasowanego do posiadanego akumulatora wymaga uwzględnienia parametrów, wśród których najważniejsze to:

  • szczytowy prąd ładowania,
  • znamionowy prąd ładowania,
  • pobór mocy,
  • napięcie zasilające,
  • napięcie na wyjściu,
  • zalecana pojemność akumulatora.

Warto też zwrócić uwagę na obecność zabezpieczeń, rodzaj zastosowanego wyświetlacza, rozmiary i ciężar. Jeśli mamy wątpliwość co do typu i rodzaju zalecanego prostownika, warto sięgnąć po pomoc profesjonalnego kontrahenta i zdać się na jego doradztwo produktowe. Fachowi producenci są w stanie dobrać prostownik na podstawie szybkiego audytu stanu akumulatora i jego danych technicznych.

Osoby poszukujące prostowników uniwersalnych, to znaczy przystosowanych do ładowania różnych typów akumulatorów, powinny sięgnąć po urządzenia sprawdzonych producentów. Mogą obsługiwać zarówno akumulatory ołowiowo-kwasowe, jak i żelowe i AGM. Są odpowiednio droższe od ich konwencjonalnych odpowiedników, jednak oferują zazwyczaj także dodatkowe możliwości i funkcje.

Na koniec pragniemy podkreślić, że renoma producenta oraz opinie wyrażane przez odbiorców jego prostowników również mogą stanowić cenny wyznacznik jakości wyrobów.