Wybór prostownika, który będzie obsługiwał akumulator w samochodzie, ma olbrzymi wpływ na warunki jego ładowania oraz skuteczność pracy. Tym bardziej, że samochody są dziś wyposażone w rozbudowane systemy elektroniczne, obejmujące zarówno oświetlenie, jak i funkcje pokładowe. Warto zainwestować w prostownik, gdyż najprawdopodobniej będzie używany także poza okresem zimowym.
Prostownik do samochodu – jaki wybrać, aby trafić?
Prostowniki do samochodu wybieramy względem konkretnego akumulatora, który będą obsługiwać. Najważniejszy jest pod tym względem podział na typy prostowników, wśród których wyróżniamy 3 najważniejsze kategorie. Pierwszą tworzą standardowe prostowniki, drugą prostowniki mikroprocesorowe, a ostatnią prostowniki tradycyjne.
Prostowniki standardowe posiadają prostą konstrukcję, pozbawioną dodatkowych elementów lub elektronicznych podzespołów. Ten typ prostowników stosuje się w samochodach wyposażonych w zabezpieczenia przed zwarciem.
Prostowniki mikroprocesorowe to zaawansowane rozwiązanie, które polecamy z uwagi na większy poziom zabezpieczenia akumulatora w czasie ładowania, zarówno przed zwarciem, jak i nieprawidłowym podpięciem. Korzystając z prostownika mikroprocesorowego nie jest konieczny demontaż akumulatora. Ponadto nadają się do obsługi akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jak również żelowych, wykorzystywanych nie tylko w samochodach, ale i innych maszynach.
Prostowniki tradycyjne przeznaczone są do obsługi akumulatorów bardzo wymagających, zasilających pojazdy elektryczne, wózki transportowe, maszyny budowlane, rolnicze lub przemysłowe.
Parametry pracy prostowników – jaki prostownik do akumulatora?
Polecamy kupować prostowniki w oparciu o najważniejsze parametry techniczne: napięcie zasilające prostownika, pojemność, maksymalny i skuteczny prąd ładowania oraz obecność dodatkowych funkcji. Większość samochodów naszych Klientów korzysta z akumulatorów o napięciu 12V, względem których bez problemu dobierzemy kompatybilny prostownik. Inne napięcie stosuje się np. w motocyklach lub samochodach ciężarowych.
Pojemność akumulatora wyrażana jest w Ah. W zależności od jej wartości należy dobrać prostownik o odpowiedniej wydajności prądowej. Zaleca się, aby wartość skutecznego prądu ładowania wynosiła 1/10 pojemności akumulatora. Przykładowo, dla akumulatora o pojemności 60Ah, skuteczny prąd ładowania powinien mieć wartość 6A. Wartość prądu szczytowa jest oczywiście zawsze odpowiednio wyższa od wartości skutecznej.
Nasi odbiorcy mogą liczyć także na pomoc w znalezieniu akumulatorów automatycznych, które będą samodzielnie dobierać wartość prądu ładowania. Mogą być także wyposażone w dodatkowe funkcje usprawniające ich wykorzystanie na co dzień, do takich należy funkcja rozruchu, funkcja boost lub też ładowania pulsacyjnego. Dzięki nim, akumulator będzie ładowany w krótkim czasie, a jego działanie zabezpieczone przed uszkodzeniami w przyszłości.