Prostownik samochodowy. Dlaczego warto go mieć?

Prostowniki są wykorzystywane do ładowania akumulatorów w różnego typu urządzeniach i maszynach. Najczęściej wykorzystuje się je w obrębie samochodów i innych pojazdów z napędem, gdy silnik nie chce się uruchomić. Do sytuacji takiej dochodzi rzadko, a najczęściej jej przyczyną jest rozładowany akumulator. W tym tekście przyglądamy się najważniejszym powodom, dla których warto posiadać własny prostownik oraz korzyściom, których mogą się spodziewać ich posiadacze.

Kiedy i dlaczego potrzebujemy prostownika?

Najczęstsze sytuacje doprowadzające do skorzystania z prostownika wiążą się z nieprawidłowym użytkowaniem świateł i urządzeń stanowiących część elektryki samochodu. Jeśli pozostaną włączone na noc, mogą z łatwością doprowadzić do rozładowania akumulatora.

Przyczyną mogą być też problemy z działaniem alternatora, w tym jego przeciążenie. Również wszelkie usterki występujące w obrębie akumulatora mogą skutkować koniecznością jego podłączenia do prostownika. Mowa przede wszystkim o postępujących naturalnych procesach starzenia (przewidywana żywotność akumulatora mieści się w przedziale 3-5 lat) oraz uszkodzeniach wewnętrznych.

Kolejne sytuacje, które zmuszają kierowców do skorzystania z prostownika to zaburzenia pracy instalacji elektrycznej w samochodzie, szczególnie problemy w obrębie okablowania, luzy oraz plamy korozji utrudniające realizację procesów ładowania.

Oczywiście do rozładowania dochodzi najczęściej w okresie zimowym, gdy niskie temperatura zaburzają przebieg reakcji chemicznych zachodzących w akumulatorze.

Korzyści wynikające z używania prostownika

Regularne stosowanie prostownika pozwala przeciwdziałać rozładowaniu akumulatora oraz rozwijaniu się w jego obrębie poważnych usterek i nieprawidłowości. Jest też skuteczną formą konserwacji tego urządzenia. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom elektrolitu, a tym samym – zapewnia bardziej wydajną pracę i wydłużoną żywotność.