Akumulatory samochodowe ulegają niekiedy rozładowaniu. Sprzyjają temu różne okoliczności – niskie, zimowe temperatury, dłuższy czas postoju pojazdu, pozostawione na noc uruchomione światła. Te i inne przyczyny mogą prowadzić do rozładowania akumulatora, a tym samym do problemów z rozruchem pojazdu. Jest to sytuacja szczególnie frustrująca, gdy wydarza się rano, a dostęp do samochodu jest pilnie potrzebny. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na temat ładowania akumulatora i przywracania mu sprawności.
Akumulator rozładowany – ładowanie za pomocą prostownika
Osoby napotykające na problem rozładowanego akumulatora mogą sięgnąć po kilka rozwiązań, w zależności jaka jest przyczyna tego stanu. Najważniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie to podładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Każdy właściciel samochodu powinien być zaopatrzony w specjalny prostownik dopasowany do modelu akumulatora znajdującego się w pojeździe i jego parametrów pracy.
Podładowanie za pomocą prostownika sprowadza się do wyciągnięcia akumulatora, jego podłączenia do prostownika, a następnie ustawienia parametrów pracy. Zalecamy ładowanie akumulatora do pełna, co powinno zająć od kilku do nawet ponad ponad 10 godzin.
Ładowanie akumulatora za pomocą kabli rozruchowych
Innym rozwiązaniem jest przeprowadzenie rozruchu akumulatora za pomocą dedykowanych do tego kabli rozruchowych. Jest to metoda szybka, przeznaczona do sytuacji nagłych, gdy nie mamy czasu na podłączanie prostownika i systematyczne ładowanie. W takim wypadku, należy wykorzystać drugi pojazd i jego akumulator, o podobnym napięciu. Większość pojazdów osobowych posiada akumulatory o napięciu 12V.
Po podładowaniu, należy najpierw uruchomić samochód dawcy, a następnie sprawdzić, czy pojazd z rozładowanym akumulatorem odzyskał sprawność. Po tak wykonanym rozruchu zaleca się przejechanie około 20-30 km, w czasie którego alternator będzie ładował akumulator.
Inne rozwiązania w sytuacji rozładowanego akumulatora
Jump startery należą do grona nowoczesnych urządzeń dedykowanych do obsługi rozładowanych akumulatorów, które z powodzeniem zastępują kable rozruchowe. Pozwalają szybko uruchomić pojazd, bez pomocy drugiej osoby i jej samochodu. Tego typu rozruszniki okazują się niezastąpione w czasie podróży na długi dystans, tras pokonywanych przez wiele dni. Kierowcy mogą spać spokojnie, bez obaw o rozładowanie akumulatora przez noc. Jump startery mogą pełnić także inne funkcje i zostać wykorzystane jako źródło ładowania telefonów, laptopów i innej elektroniki.
Rozładowany akumulator a problemy z elektryką
Niekiedy też przyczyną rozładowanego akumulatora może być jego uszkodzenie mechaniczne lub po prostu zużycie. W takim wypadku wymiana akumulatora na nowy będzie nie do uniknięcia. Warto też sprawdzić stan instalacji elektrycznej, gdyż często rozładowujący się akumulator świadczy o potencjalnych problemach, na przykład w obrębie alternatora lub poszczególnych odbiorników elektrycznych.